Beebe names 16 to state boards and commissions

Gov. Mike Beebe on Wednesday (June 11) announced the following appointments to boards and commissions:
 
 Sherri Chaple, Rogers, to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires Dec. 1, 2016. Replaces Don Keathley.

Jerri Clark, Cabot, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires Oct. 1, 2015. Replaces Codie Molloy.

Mark Coffman, Atkins, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 5. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Ronald Stobaugh.

Tanif Crotts, Clarksville, to the Prevailing Wage Advisory Committee. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Tony Ellis.

Hugh Earnest, Fayetteville, to the Arkansas Natural Heritage Commission. Appointment expires Jan. 14, 2016. Replaces Curtis Adams, Jr.

Addie Edwards, Camden, to the State Rehabilitation Council. Appointment expires Feb. 1, 2017. Replaces Myrtle Pellow.

Mitchell Erwin, Fayetteville, to the Arkansas Home Inspector Board. Appointment expires Jan. 26, 2016. Replaces Greg Quinney.

Benjamin Greshman, Hope, to the Emergency Medical Services Advisory Board. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Charles "Tony" Hickerson.

Dr. Anna Jarrett, Springdale, reappointed to the Prescriptive Authority Advisory Committee. Appointment expires Feb. 1, 2017.

Judge Berlin Jones, Pine Bluff, reappointed to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires May 15, 2019.

Kevin Linton, Van Buren, to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires Dec. 1, 2016. Replaces Darrell Anderson.

Donna Lyon, Greenbrier, to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires Dec. 1, 2014. Replaces Steve Schaeffer.

John McCord, DeWitt, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 11 East. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Eddie Lumsden.

Advertisement:

Lisa Martin, Conway, reappointed to the Prescriptive Authority Advisory Committee. Appointment expires Feb. 1, 2017.

Rebecca Martin, Lewisville, to the State Rehabilitation Council. Appointment expires Feb. 1, 2015. Replaces Adren Duncan.

Sheriff Keith Slape, Compton, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2017. Replaces Sheriff Larry Sanders.

Five Star Votes: 
Average: 5 (1 vote)

Like This Article? Share It!